Turistické dalekohledy jsou určené pro cestování, turistiku a volný čas. Hlavním kritériem při výběru turistického dalekohledu je kompaktnost optického přístroje. Za turistické dalekohledy se obecně považují dalekohledy 8x42, či 10x42. Díky svým kompaktním rozměrům se snadno vejdou do batohu či tašky a nezatěžují při celodenním nošení.

Na turistické dalekohledy jsou kladeny trošku jiné nároky než na myslivecké dalekohledy. Hlavní rozdíl je v jejich velikosti a světelnosti. Za typický turistický dalekohled se považují modely 8x42 a 10x42 či jiné menší či větší modely v závislosti na očekávání a požadavcích každého jednotlivce.

Tyto dalekohledy se vyznačují svojí zpratelností, kompaktností a vynikající optikou. Voděodolnost u těchto dalekohledů není nutnost, avšak u dalekohledů nad 100 Eur je toto již téměř samozřejmostí.

Důležitým parametrem pro turistické dalekohledy je hmotnost. Obecně můžeme za turistické dalekohledy označit všechny dalekohledy s hmotností do 1,5 kg. Ty nejmenší monokuláry mají hmotnost kolem 200g. To je zhruba hmotnost mobilních telefonů. U binokulárních dalekohledů je dáno samotnou konstrukcí sestávající ze dvou tubusů, že hmotnost bude vyšší. Zde počítejte s hmotností více než 1 kg.

Blíží se dlouho očekávaná dovolená? Už se neumíte dočkat pobytu na horách, nebo objevování nových neznámých míst? Právě turistické dalekoledy mohou učinit s vašeho pobytu nezapomenutelný zážitek.

Jak vybírat turistické dalekohledy

Na velikosti, resp. "malosti" záleží. Alespoň u turistického dalekohledu rozhodne. Nechcete přece při celodenní túře v batohu „táhnout s sebou“ tříkilogramový dalekohled. Bude mít sice špičkové parametry, ale budete jej proklínat už pro prvních dvou kilometrech. Zde platí nepřímá úměra, čím větší světelnost objektivu, tím větší hmotnost. Pro turistické dalekohledy tedy platí, že představují určitý kompromis mezi kvalitou opitky a mobilitou přístroje.

Při výběru parametrů jsou na turistické dalekohledy kladeny jiné nároky než například na myslivecké dalekohledy nebo vojenské dalekohledy. Hlavní rozdíl je v jejich velikosti a světelnosti. Turistické dalekohledy se vyznačují svojí mobilitou, kompaktními rozměry a kvalitní optikou. Voděodolnost u těchto dalekohledů není nutností, ale při turistických dalekohledech ve vyšších cenových relacích je samozřejmostí. Naopak nižší cenové pořady znamenají většinou menší rozměry, tím pádem i menší světelnost i menší přiblížení. Ale zároveň to znamená nižší váhu.

A víte, jak je to s dalekohledem, vždy použijete pouze ten, který právě máte s sebou.

Vybíráte turistické dalekohledy a chcete se poradit? Napište nám na info@playlab.cz. Rádi vám pomůžeme s výběrem.